Jak wybrać dobrą matę dla dziecka?
2.jpg

Mata do zabawy, czyli podłoże, na którym bawi się dziecko to jeden z pierwszych zakupów, gdy Maleństwo jest już na świecie, a wyprawka na pierwszy okres po urodzeniu jest już skompletowana. Jakiej maty potrzebujemy? Jak wybrać optymalnie, żeby nie kupować co chwilę nowego produktu? Analizę należy zacząć od etapów rozwoju fizycznego dziecka w pierwszych 18 miesiącach życia i jego potrzeb wynikających z tychże etapów.

Etap 1. Noworodek/niemowlak - 0-3 miesiąc życia

Dziecko leży na pleckach, na brzuszku, uczy się trzymać główkę, która jednak początkowo często upada. Dziecko dotyka twarzą, ustami podłoża. Ma bardzo wrażliwą skórę.

To, czego wówczas potrzebuje to miękkie podłoże i bezpieczny dla skóry materiał.

Najlepiej sprawdzą się maty materiałowe oraz kocyki szyte, bez „kłaczków”.

Na co zwrócić uwagę: czy materiał, z którego wykonana jest mata/kocyk ma certyfikat bezpieczeństwa do kontaktu ze skórą dziecka 0+ (najpopularniejszy to Standard 100 OEKO-TEX), ewentualnie czy produkt, jeśli jest zabawką, posiada oznaczenie CE. Ważne jest, żeby matę dało się łatwo wyprać. Mata nie może być też zbyt puszysta lub zwijająca się, żeby dziecko nie przydusiło się matriałem.

Etap 2. Dziecko umie przenosić ciężar ciała - 4-7 miesiąc życia

Dziecko w tym wieku zaczyna interesować się otoczeniem. Potrzebuje większej ilości bodźców, a także bardziej stabilnego podłoża, aby rozpoczynając swoja mobilność (przesuwanie, obroty, pierwsze pełzanie) nie zaplątało się w kocyk.

W tym wieku sprawdzają się tzw. maty edukacyjne. Pamiętajmy jednak, żeby nie były one źródłem nadmiaru bodźców. Klasyczną matę edukacyjną można też zastąpić stabilną matą
o większej powierzchni, dodając dziecku proste zabawki, gryzaki, książeczki
, które dostarczą dodatkowych bodźców i zachęcą do podpełzania czy obrócenia się w kierunku zabawki.

Pamiętajmy, że dziecko w tym wieku najbezpieczniej kłaść na podłodze, z łóżka czy sofy może już, wykonując nawet drobne ruchy, spaść.

Na co zwrócić uwagę: materiał – czy ma certyfikat (j.w.) lub oznaczenie CE. Czy wszystkie elementy maty można umyć/wyprać i czy dobrze trzyma się podłogi.

Etap 3. Raczkowanie, wstawanie, pierwsze kroki - 8-18 miesiąc życia

Kiedy Maluch zaczyna pewniej się przemieszczać, potrzebuje przede wszystkim bezpiecznej przestrzeni. Dziecko dotyka rączkami, ustami coraz więcej powierzchni. Warto myć je środkami odpowiednimi do kontaktu z małymi dziećmi. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ostrych kantów mebli, usunięciu wszelkich tłukących się elementów (np. wazony).

Podłoże, na którym dziecko uczy się raczkować powinno być stabilne, dobrze trzymające się podłogi, ale amortyzujące upadki. Powinniśmy unikać małych, odrywających się elementów, o które dziecko może się potknąć, a także wysokich brzegów maty. Mata powinna mieć chropowatą powierzchnię, zapobiegającą poślizgnięciom.

Na co zwrócić uwagę: materiał, z którego jest mata – czy jest bezpieczny dla dziecka, czy ma niezbędne certyfikaty. Czy mata dobrze trzyma się podłogi, nie ślizga po niej, nie rozrywa, czy można ja myć lub prać.

Potrzeby dziecka odnośnie podłoża, na którym się bawi zmieniają się co kilka miesięcy. Przed wyborem maty, warto zastanowić się, które rozwiązanie zostanie z nami na dłużej.

Warto wybrać dobrej jakości produkt, który poprzez dodanie odpowiednich elementów, takich jak dodatkowy kocyk dla noworodka czy zabawki bądź łuk z zawieszkami dla dziecka w wieku 4-7 miesięcy, możemy z łatwością dostosować do szybko zmieniających się potrzeb Malucha.

Dobra mata, stabilnie trzymająca się podłogi, amortyzująca i certyfikowana do kontaktu
z dzieckiem, posłuży nam przez wiele miesięcy, a może nawet lat – zastępując dywan w pokoju dziecka.

Źródła:

  • infant-neborn development by medlineplus.gov
  • American Academy of Pediatrics (2009). Age four months through seven months. In SP Shelov et al., eds., Caring For Your Baby and Young Child: Birth to Age 5, 5th ed., pp. 217–247. New York: Bantam.
  • American Academy of Pediatrics (2009). Age one month through three months. In SP Shelov et al., eds., Caring For Your Baby and Young Child: Birth to Age 5, 5th ed., pp. 193–216. New York: Bantam.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl