Unikanie plastiku niesie za sobą oczywistą korzyść dla środowiska. Tworzywo, które, aby się rozłożyć, potrzebuje setki, a nawet tysiąc lat. Często nie zdajemy sobie sprawy jednak z problemu, jaki wiele tworzyw generuje dla nas tu i teraz. Tzw. chemiczny smog lub przenikanie substancji z tworzyw do naszych organizmów jest przyczyną wielu poważnych schorzeń, od alergii, astmy, poprzez choroby płuc, po nowotwory.
Dzieci są bardziej podatne na trujące substancje niż dorośli: ich układ immunologiczny i nerwowy dzieci nie jest jeszcze do końca ukształtowany, naskórek i płuca bardziej wrażliwe.
Jak zatem zidentyfikować najgroźniejsze produkty i unikać najbardziej szkodliwych substancji? Które związki chemiczne są najbardziej niebezpieczne dla naszych Maluchów?
Przedstawiamy te związki, których nasze Maleństwa unikać powinny bezwzględnie.
Ftalany (phtalates) - czyli estry kwasu ftalowego, są używane w produkcji artykułów PVC (polichlorek winylu) i innych tworzyw sztucznych. Ftalany to grupa chemikaliów, stosowanych jako plastyfikatory, czyli zmiękczacze materiałów plastikowych. Można je znaleźć w niezliczonych produktach codziennego użytku: wykładzinach z PCV, elastycznych zabawkach, np. skakankach, naczyniach plastikowych, zasłonach prysznicowych itp. Ftalany powodują też dłuższe utrzymywanie się zapachu, więc są używane w mocno aromatyzowanych kosmetykach.
Nadmierna ekspozycja na ftalany może powodować problemy hormonalne (aż po niepłodność), astmę, problemy z koncentracją.
BPA (Bisfenol A) - jest substancją stosowaną w produkcji przemysłowej do stabilizowania i utwardzania produktów konsumpcyjnych, takich, jak naczynia stołowe wielokrotnego użytku z tworzyw sztucznych, butelki na napoje, sprzęt sportowy, żywice epoksydowe, wnętrza puszek na żywność i napoje, aby uniknąć metalicznego posmaku.
Jak dowiodły badania naukowe - gdy większe ilości tej substancji wnikną do naszego organizmu, mogą demolować układ hormonalny, powodując choroby hormonozależne, jak np. otyłość, bezpłodność, a nawet raka piersi i prostaty.
Chemiczne substancje lotne – szereg szkodliwych substancji w materiałach sztucznych, których przenikanie z produktu do powietrza, a za tym skóry czy organizmu, sprawdza się testując produkt według normy EN-71. Wszystkie zabawki i akcesoria do zabawy dopuszczone do kontaktu z dzieckiem, zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży, powinny przejść taki test. Jego pozytywny rezultat oznacza się na opakowaniu zgodnością z normą EN-71 lub oznaczeniem CE, które zawiera w sobie pozytywny rezultat testu zgodności z powyższą normą.
Jak rozpoznać dobry produkt z tworzywa sztucznego?
Przed zakupem – sprawdźmy, jakie oznaczenia znajdują się na opakowaniu/w opisie produktu w sklepie on-line. Podanie odpowiednich informacji to obowiązek każdego producenta.
Szukajmy oznaczeń:
- Phtalates free (bez ftalanów)
- BPA free (bez Bisfenolu A)
- CE – dot. Zabawek i akcesoriów do zabawy
- Oznaczenia rodzaju plastiku (cyferki 1-9 na znaczku recycling (3 strzałki w trójkącie, a w środku cyfra – jak poniżej). Plastiki dobrej jakości nie przenikające (lub w niewielkim stopniu) mają oznaczenia: 2 (HDPE) oraz 5 (PP- polipropylen). Unikajmy bezwzględnie materiałów oznaczonych cyframi: 3 (V/PVC) oraz 7 (inne).
Źródła:
www.opakowania.com.pl
teraz-srodowisko.pl