Tekstylia dla dzieci – czym otulać Maluszka?
Tekstylia dla dzieci – czym otulać Maluszka?

Skóra niemowlaka jest niesamowicie delikatna i wrażliwa. Brak jej jeszcze mocnej bariery ochronnej przed alergenami, chemikaliami czy zadrapaniami. Niemowlę łatwo też przegrzać, a spocona skóra szybko ulega podrażnieniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby świadomie wybierać tekstylia, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, a także stanowią warstwę izolacyjną, jak kocyk czy śpiworek.

 

Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze?

Tu sprawa nie jest bardzo skomplikowana, bo są tylko 2 najważniejsze aspekty:

  1. Surowiec, z którego tekstylia są wykonane, czyli rodzaj materiału – dowiemy się tego z metki wszytej w produkt.
  2. Certyfikat świadczący o tym, czy materiał został dopuszczony do kontaktu ze skóra niemowlaka – tej informacji musimy szukać w opisie produktu (na www, ulotce lub papierowej metce).

Z jakiego materiału powinien być uszyty produkt dla Dziecka?

Przede wszystkim z naturalnego i oddychającego i delikatnego w fakturze. Surowce naturalne pozwalają skórze oddychać, są bezpieczne dla środowiska, bo biodegradowalne.

Bawełna – najpopularniejszy surowiec materiałów dziecięcych. Nie wymaga intensywnego przetworzenia, bez względu na rodzaj materiału (tkanina czy dzianina), można z niej uzyskać miękki, delikatny produkt. Nie wymaga też dużego nakładu chemikaliów do przetworzenia, dzięki czemu bez trudu uzyskujemy tekstylia odpowiednie do kontaktu ze skórą dziecka. Dzięki oddychalności unikamy przegrzania i pocenia Malucha.

Bambus – surowiec, z którego powstają tkaniny i dzianiny o bardzo fajnych właściwościach: antybakteryjnych, termoregulacyjnych, absorbujących wodę i hipoalergicznych. Można by uznać, ze jest to surowiec idealny, jednak ma jedną dużą wadę – skomplikowany proces przetwarzania bambusa do uzyskania włókna, bywa mocno nie eko – wymaga sporej ilości wody oraz chemikaliów. Dlatego, aby cieszyć się właściwościami bambusa dbając o środowisko, należy szukać materiałów z organicznym pochodzeniem włókien (np. certyfikatem GOTS – więcej poniżej). Wybierajmy też nowoczesne włókna bambusowe takie jak modal oraz lyocell/ TENCEL®. Ten ostatni ma najbardziej ekologiczny proces wytworzenia, w przeciwieństwie dl klasycznej wiskozy bambusowej.

Wełna – naturalny termoizolator, w pełni biodegradowalny i wolny od wysokiego przetworzenia, ale niestety, klasyczna wełna nie jest przyjazna dla alergików. Wełna, czym mniej przetworzona, tym bardziej alergizująca. Warto wybrać więc droższe, ale bezpieczne dzianiny z wełny merynosów lub z alpaki. Wełna z owiec merynosów jest też delikatniejsza, bardziej elastyczna, produkuje się z niej najlepszą bieliznę termoizolacyjną. Co ważne, nie tylko nie podrażnia skóry, ale poprzez cienką strukturę włókien, chroni i zapobiega otarciom.

Len – świetne naturalne, dobrze oddychające włókno, niestety dość twarde, przez co rzadko używane w tekstyliach niemowlęcych. Sprawdzi się świetnie dla starszego dziecka.

Materiały syntetyczne – poliester, poliamid, elastan itp. Włókna tych materiałów są wytwarzane z plastiku i chemikaliów. Materiały te zazwyczaj szybciej schną, są bardziej wytrzymałe, ale niestety maja w sobie dużo więcej chemicznych substancji lotnych są łatwopalne i przy grubej gramaturze (np. polar, velvet, minky itp.) mają dużo gorsza oddychalność.

Kiedy syntetyczne materiały mogą się przydać? Kiedy potrzebujemy trwałości i ogrzania, ale bez bliskiego kontaktu ze skórą, np. zewnętrzna część śpiworka do wózka, spodnia część koca, na którym dziecko leży lub siedzi. Sprawdzi się także wypełnienie do pościeli w formie owaty poliestrowej (lekki oddychający hipoalergiczny puch).

Jakie certyfikaty powinien mieć materiał, z którego szyje się produkt dla Maluszka?

Najważniejszym i najpopularniejszym certyfikatem jest OEKO-Tex® Standard 100. Certyfikacja tym znakiem mówi nam, ze produkt wolny od szkodliwych substancji i jest dopuszczony do kontaktu nawet ze skórą najwrażliwszego odbiorcy, czyli właśnie niemowlaka. Co ważne certyfikuje się zarówno materiał bazowy, materiał po zadrukowaniu (czyli wpływ farb), jak i wypełnienia (w przypadku kocyków, pościeli czy śpiworków).

Wszystkie elementy, z których uszyty jest produkt powinny mieć swój certyfikat, a informacje o tym powinien podać producent. Czasem certyfikuje się też produkt finalny, ale gdy wszystkie elementy mają potwierdzone bezpieczeństwo, to już nie jest konieczne.

Bardzo ciekawym certyfikatem i coraz częściej spotykanym jest GOTS, czyli Global Organic Textile Standard. Mogą otrzymać go tekstylia z organicznym udowodnionym pochodzeniem i procesem wytworzenia. Jest to szczególnie ważne przy włóknach bambusowych, których proces wytworzenia czasem jest wspomagany dużą ilością chemikaliów.

Niezależnie od wyboru materiału należy zawsze wyprać produkt (zabawki też) przed pierwszym użyciem oraz obserwować skórę dziecka czy po kontakcie z danym materiałem nie występuje wysypka, podrażnienie lub przegrzanie.

Źródła:

www.oeko-tex.com

http://gots.pl

ttps://goodonyou.eco

www.topbambooproducts.com

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl